Šviežias ir sveikas ypač grynas alyvuogių aliejus. Kaip laikyti ir saugoti?
Kad alyvuogių aliejaus skonio ir kvapo savybės nepakistų, ir, svarbiausia, vitaminai išliktų, reikia atkreipti dėmesį į šias paprastas, bet reikšmingas alyvuogių aliejaus laikymo sąlygas.
TEMPERATŪRA. Alyvuogių aliejus laikomas vėsioje ir tamsioje vietoje iki +25 C temperatūroje. Tinkamiausia ir idealiausia alyvuogių aliejaus saugojimo temperatūra yra +15 C. Mes buvome paklausti, kodėl Italijoje, Ispanijoje ar Kretoje esate matę, kad alyvuogių aliejų laiko +35C ir daugiau. Atsakymas yra labai paprastas, Viduržemio jūros gyventojai sunadoja 88% daugiau alyvuogių aliejaus nei mūsų šalies, todėl jie amforas ar alyvuogių aliejaus buteliukus sunaudoja labai greitai.
Grižtant prie temperatūros įtakos, alyvuogių aliejuje gali atsirasti drumzliai, jei jis bus laikomas žemesnėje nei +5C. Šie lengvi tekstūros ir spalvos pokyčiai atsiranda dėl žemos temperatūros poveikio. Nepaisant laikinų pasikeitimų, alyvuogių aliejus išliks kokybiškas, o spalva taps įprasta, kai alyvuogių aliejus pastatomas į tinkamą jam laikymui temperatūrą.
TARA. Ypač tyras ir grynas alyvuogių aliejus turi būti laikomas:
√ tamsiame stikliniame butelyje,
√ nerūdyjančio plieno statinėje, skardinėje,
√ moliniame ąsotyje (amforoje).
Dėmesio! Alyvuogių aliejus niekada nelaikomas plastikinėje talpykloje ar pakuotėje, nes plastikas gali užteršti ypač gryną alyvuogių aliejų kenksmingomis medžiagomis.
TRUKMĖ. Geriausia alyvuogių aliejų sunaudoti per 3 mėnesius nuo jo atidarymo dienos. Kai atidaroma pakuotė, alyvuogių aliejus pradeda oksiduotis, nes patenka oro. Laikui bėgant, atidarytoje pakuotėje maistinė vertė ir sveikatai reikalingų medžiagų kiekis mažėja. Tiesa, alyvuogių aliejus ir toliau išlieka funkcionalus, tik praranda maistinių medžiagų vertę. Priešingai vei vynas, alyvuogių aliejaus uždarytoje pakuotėje maistinė vertė mažėja bėgant laikui. Apytikslė vartotina alyvuogių aliejaus su geriausiomis maistinėmis vertybėmis trukmė yra 2 metai nuo jo pagaminimo datos.
ORAS IR SAULĖS ŠVIESA. Būtent oras skatina alyvuogių aliejaus oksidaciją, kurios metu mažėja naudingų medžiagų kiekis. Todėl alyvuogių aliejaus indas laikomas sandariai uždarytas, kad kuo mažiau patektų deguonies, t.y. oksiduotųsi. Alyvuogių aliejus turi būti apsaugotas ir nuo tiesioginių saulės spindulių, todėl, kaip minėjome aukščiau, alyvuogių aliejus laikomas moliniuose ąsočiuose, tamsioje stiklo pakuotėje ar alavinėje skardinėje.
Jei atkreipsite dėmesį į šiuos paprastus patarimus, ypač tyras alyvuogių aliejus bus ne tik skanus ir kvapnus, bet ir naudingas sveikatai jame esančiais vitaminais ilgesnį vartojimo laikotarpį. Jei vis dėlto alyvuogių aliejus bus perpilamas į kitą tarą, reikia švariai išvalyti senojo alyvuogių aliejaus likučius ir sausai iššluostyti tarą, mat senasis alyvuogių aliejus jau yra pradėjęs oksiduotis, ir jo likučiai iš karto “perduoda” šį procesą (beje, kartu kinta šviežaus aliejaus skonis ir kvapas) naujajam šviežiajam alyvuogių aliejui.
Alyvuogių aliejaus laikymo patarimų atmintinė:
_ _ _
Dabar atkreipsime dėmesį į purškiamus alyvuogių aliejaus Terra Creta buteliukus. Kad purškiamas alyvuogių aliejus neoksiduotųsi nuolat papildomoje taroje, Terra Creta siūlo alyvuogių aliejų buteliukuose su purškiamu įtaisu. Aukščiausios rūšies alyvuogių aliejus Terra Creta ir purškiami buteliukai:
√ saugiau, nes ilgiau išlieka kokybiška maistinė vertė,
√ patogiau dėl į delną telpančio patogaus išfasavimo,
√ praktiškiau dėl purškiamos sistemos, kuri paskirsto alyvuogių aliejų lygiai ir tolygiai.
Šaltiniai:
www.oliveoiltimes.com