Mokslininkai įspėja dėl pavojų, tykančių kepant maistą saulėgrąžų ar kukurūzų aliejuje, nes teigiama, kad jie išskiria nuodingas chemines medžiagas, siejamas su vėžiu.
Robert Mendick, “The Telegraph” vyriausiasis reporteris, parengta pagal “The Telegraph” straipsnį 2015-11-07
“The Telegraph” nuotrauka
Maisto ruošimui naudojami augaliniai aliejai išskiria nuodingas chemines medžiagas, siejamas su vėžiniais ir kitokiais susirgimais. Taip teigia žymūs mokslininkai, kurie rekomenduoja maistą kepti alyvuogių, kokosų aliejuje, svieste ar net lydytuose taukuose.
Daugelio atliktų eksperimentų rezultatai rodo, kad iškilo grėsmė oficialiosios nuomonės, jog polinesočiųjų riebalų turtingi aliejai, pvz., kukurūzų aliejus ir saulėgrąžų aliejus, yra tinkamesni sveikatai nei sotieji riebalai gyvūninės kilmės produktuose, patikimumui.
Mokslininkai nustatė, kad kaitinant augalinius aliejus, išsiskiria dideli kiekiai cheminių medžiagų, vadinamų aldehidais, kurie yra siejami su įvairiais susirgimais, įskaitant vėžį, širdies ligas ir demenciją.
Bioanalitinės chemijos ir cheminės patologijos profesorius Martin Grootveld pranešė, kad jo tyrimas atskleidė, jog nuodingųjų aldehidų kiekis „įprastame žuvies ir keptų bulvių patiekale“, iškeptame augaliniame aliejuje, net nuo 100 iki 200 kartų viršijo Pasaulio sveikatos organizacijos nustatytą leistiną normą.
Ir priešingai, kaitinant sviestą, alyvuogių aliejų ir lydytus taukus, išsiskyrė gerokai mažesni aldehidų kiekiai. Kokosų aliejus išskyrė mažiausius kiekius žalingų cheminių medžiagų.
Susirūpinimą dėl nuodingų cheminių medžiagų įkaitintuose aliejuose pagrindžia atskiri tyrimai, kuriuos atliko Oksfordo universiteto profesorius, teigiantis, kad riebiosios rūgštys, esančios augaliniuose aliejuose, prisideda prie kitų sveikatos problemų.
Oksfordo universiteto neurologijos profesorius emeritas John Stein pranešė, kad iš dalies dėl kukurūzų ir saulėgrąžų aliejų vartojimo „žmogaus smegenų pokyčiai yra tokie rimti, kokie gresia būti klimato pokyčiai“.
Kadangi augaliniai aliejai yra turtingi omega 6 rūgščių, jie prisideda prie vertingųjų omega 3 riebiųjų rūgščių sumažinimo smegenyse, išstumdami jas, – teigia jis.
„Jei jūs vartojate per daug kukurūzų ar saulėgrąžų aliejaus, jūsų smegenys absorbuoja per daug omega 6, ir taip iš esmės išstumiama omega 3“, – sako profesorius J. Stein. „Aš manau, kad omega 3 trūkumas yra galingas faktorius, turintis įtakos psichikos sveikatos problemų ir kitų problemų, pvz., disleksijos, atsiradimui“.
Jis teigia, kad saulėgrąžų ir kukurūzų aliejai jau išgyvendinti iš jo paties virtuvės ir pakeisti alyvuogių aliejumi ir sviestu.
Valstybinė sveikatos tarnyba (NHS) pataria pakeisti „maisto produktus, kuriuose yra didelis sočiųjų riebalų kiekis, produktais su mažesniu riebalų kiekiu“ ir rekomenduoja maisto kepimui nenaudoti sviesto ar lydytų taukų. Vietoje jų rekomenduodama naudoti kukurūzų, saulėgrąžų ir rapsų aliejų. Sotieji riebalai padidina cholesterolio kiekį, o tai padidina riziką susirgti širdies ligomis.
Tačiau Lesterio De Montfort universiteto profesorius M. Grootveld, kuris atliko keletą eksperimentų, teigia: „ištisus dešimtmečius atsakingos tarnybos įspėdavo mus apie tai, koks blogis yra sviestas ir lydyti taukai. Tačiau mes nustatėme, kad sviestas yra labai labai geras kepimui, kaip ir lydyti taukai“.
„Mums buvo sakoma, kokios sveikos yra polinesočiosios riebalų rūgštys kukurūzų ir saulėgrąžų aliejuose. Bet kai pradedi juos nagrinėti veikdamas juos dideliais energijos kiekiais keptuvėje ar orkaitėje, juose vyksta daugybė cheminių reakcijų, dėl kurių susikaupia dideli nuodingų junginių kiekiai“.
Išvados užfiksuotos tyrimų dokumentuose. Profesoriaus M. Grootveld komanda išmatavo „aldehidų lipidų oksidacijos produktų“ (LOP) kiekius, kurie susidarė aliejus kaitinant skirtingose temperatūrose. Rezultatai parodė, kad kokosų aliejus išskiria mažiausiai aldehidų, o kaitinant kukurūzų ir saulėgrąžų aliejus, išsiskiria tris kartus daugiau aldehidų nei kaitinant sviestą.
Mokslininkų komanda praėjusiais metais konstatavo: „akivaizdžiausias sprendimas siekiant išvengti LOP susidarymo kulinarijoje naudojamuose aliejuose kepimo metu, yra kaip įmanoma labiau vengti vartoti maistą, iškeptą polinesočiųjų riebiųjų rūgščių (PNRR) turtinguose aliejuose“.
Profesorius M. Grootveld pasakė: „Į šią didžiulią problemą maisto pramonė ir sveikatingumo tyrėjai neatkreipė pakankamai dėmesio.“ Įrodymai, kad kaitinant aliejus, išsiskiria dideli kiekiai nuodingų medžiagų, jau egzistuoja daugelį metų, – sako jis.
Sveikatos problemos, susijusios su toksiškais produktais, pasireiškia širdies ligomis, vėžiu, „apsigimimais“ nėštumo metu, uždegimais, opų rizika ir kraujo spaudimo padidėjimu.
Jis teigia, kad aliejai, kurie yra „visiškai gryni [ir] autentiški… nekelia jokios grėsmės žmogaus sveikatai“, tačiau „LOP, susidarantys dėl dažno ir paplitusio polinesočiųjų riebalų vartojimo“ kepimui „tikrai kelia“.
Anglijos Visuomenės sveikatos įstaiga teigia, kad sotieji riebalai, įskaitant sviestą ir kokoso aliejų „gali būti vartojami retkarčiais nedideliais kiekiais, kaip dalis sveikos ir subalansuotos mitybos“.
STATISTIKA
Vėžys
2,5 milijono
tiek žmonių Jungtinėje Karalystėje serga vėžiu
46%
tiek mirčių sukelia krūties, plaučių, prostatos ir žarnyno vėžys (2012 m. duomenimis)
50%
tiek suaugusiųjų, kuriems buvo diagnozuotas vėžys, išgyveno dešimt ar daugiau metų (2010 m. lapkričio mėn. duomenimis)
1 iš 4
tiek žmonių po vėžio gydymo lieka labai prastos sveikatos arba neįgalūs
28%
tiek mirčių nuo vėžio ištinka dėl rūkymo
65+
tokia yra amžiaus grupė žmonių, kurie labiausiai rizikuoja susirgti vėžiu
30
tiek yra vaikų, kuriems yra diagnozuojamas vėžys kiekvieną savaitę
Šaltinis:
Organizacija Macmillan Cancer Support, Cancer Research UK.
Parengta pagal www.telegraph.co.uk/news/health/news/11981884/Cooking-with-vegetable-oils-releases-toxic-cancer-causing-chemicals-say-experts.html